Papież Franciszek: Chrześcijanin nigdy nie może być smutny

Papież Franciszek na placu Św. Piotra Fot. PAP / EPA
Papież Franciszek na placu Św. Piotra Fot. PAP / EPA

Papież mówił do wiernych: 

 

"Nigdy nie bądźcie ludźmi smutnymi: chrześcijanin nigdy nie może być smutny. Nie poddawajcie się zniechęceniu. Nasza radość nie podchodzi z posiadania wielu rzeczy, ale ze spotkania osoby Jezusa".

 

"Na tym - dodał - polega nasza radość, nadzieja, którą musimy wnosić w nasz świat".

- Jezus rozbudził w sercu wiele nadziei, zwłaszcza wśród ludzi pokornych, prostych, biednych, zapomnianych, tych, którzy nie liczą się w oczach świata. Potrafił on zrozumieć ludzkie niedole, ukazał oblicze miłosierdzia bożego, pochylił się, by uzdrowić ciało i duszę - wskazał Franciszek.

Następnie zachęcił do refleksji: "Rozejrzyjmy się wokół: jak wiele ran zło zadaje ludzkości. Wojny, przemoc, konflikty gospodarcze, uderzające w najsłabszych, pragnienie pieniędzy, władzy, korupcja, podziały, zbrodnie przeciw życiu ludzkiemu i światu stworzonemu".

Apel papieża Franciszka do wiernych

- Drodzy przyjaciele, my wszyscy możemy zwyciężyć zło istniejące w nas i w świecie: z Chrystusem, z dobrem - apelował.

Franciszek przypomniał wiernym, że nigdy nie można przyzwyczajać się do zła. "Z Chrystusem możemy przekształcić samych siebie i świat" - powiedział. To zaś, wskazał, wymaga tego, by nie lękać się, wyjść z zamknięcia w sobie i pójść ku innym. "Nauczmy się spoglądać ku górze, ku Bogu, ale także w dół, ku innym, ku ostatnim. Nie możemy bać się ofiarności" - zachęcał.

Przytoczył słowa Benedykta XVI, który nazwał kardynałów "książętami" króla, jakim jest Chrystus.

 

Przypomniał słowa swojej babci

Ale papież przypomniał też słowa swojej babci, która przestrzegając przed żądzą pieniędzy, powiadała: "dzieci, płótno do okrycia ciała zmarłego nie ma kieszeni".

Mówiąc o potrzebie ofiarności, stwierdził: "Pomyślcie o mamie czy tacie: ile wyrzeczeń. Ale dlaczego je podejmują? Z miłości. Jak do nich podchodzą? Z radością, bo są one podejmowane dla osób, które kochają".

 

Franciszek przypomniał, że od 28 lat Niedziela Palmowa jest Światowym Dniem Młodzieży. Zwracając się do młodych ludzi, wyraził przekonanie, że przynoszą oni radość wiary.

Drodzy przyjaciele, ja również wyruszam z wami w drogę, śladami błogosławionego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jesteśmy już blisko kolejnego etapu tej wielkiej pielgrzymki chrystusowego krzyża. Z radością spoglądam ku lipcowi tego roku, w Rio de Janeiro. Umawiam się z wami w tym wielkim brazylijskim mieście - powiedział papież Bergoglio, mówiąc o Światowym Dniu Młodzieży.

Apelował, by młodzi nieśli krzyż na "peryferia świata".

 

Pierwsze słowa nowego papieża po polsku

Mszę na udekorowanym placu Świętego Piotra poprzedziła procesja z palmami. Wierni trzymali też w rękach gałązki oliwne.

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański papież powiedział między innymi: "Niech Matka Boża Bolesna zwłaszcza wspiera osoby przeżywające najtrudniejsze sytuacje. Szczególną myśl kieruję do osób dotkniętych gruźlicą, bo dziś przypada światowy dzień walki z tą chorobą".

Apelował do młodych ludzi, by dobrze przygotowali się do Światowego Dnia Młodzieży w lipcu w Rio de Janeiro. Na koniec nowy papież po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu wypowiedział słowa po polsku. "Dobrej drogi" - powiedział do polskiej młodzieży.

Po mszy Franciszek długo objeżdżał w papamobile plac przed bazyliką watykańską, pozdrawiał wiernych, zagadywał do nich z uśmiechem, całował dzieci w czoło

 

Niedziela Palmowa w Watykanie

To druga msza, którą następca Benedykta XVI odprawiał na placu świętego Piotra.

Przed konklawe w Watykanie panowało przekonanie, że wybór papieża nie może trwać zbyt długo, ponieważ na Niedzielę Palmową Kościół musi mieć nowego pasterza. Po wyborze Franciszka rzecznik Stolicy Apostolskiej ujawnił, że Benedykt XVI chciał, aby jego następca mógł przewodniczyć uroczystościom tegorocznego Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy. 

"Stało się tak, jak chciał papież-emeryt"

Stało się tak, jak chciał papież-emeryt i Franciszek, po inauguracji pontyfikatu, obchodzi na Stolicy Piotrowej Niedzielę Palmową.

 

 

Kommentar schreiben

Kommentare: 1
  • #1

    Iwona Toeroek (Montag, 08 April 2013 23:56)

    Mam nadzieję, że w przyszlosci dzięki naszemu nowemu papieżowi. rozchmurzą się chrzescijańskie twarze.